Moda
comments 23

Lekko każdego dnia.

1
Jakiś czas temu dostałam propozycję wzięcia udziału w akcji, którą organizuje Dobrowianka. Temat tej kampanii nie jest związany z modą, ale z moim zawodem już tak. Jako dietetyk wiem, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma woda i bez wahania zgodziłam się na udział w programie :)
Przez dwa następne tygodnie będę pić 2 litry wody dziennie. Następnie podzielę się z Wami moimi wrażeniami. Ze swojego wcześniejszego doświadczenia wiem, że odpowiednie nawodnienie istotnie poprawia moją koncentrację i stan mojej cery, ale opowiem o tym więcej za 14 dni :)
W ramach przygotowania do kampanii Dobrowianka zaprosiła nas, blogerów na warsztaty, na których zapoznaliśmy się z zasadami programu i dyskutowaliśmy na temat.. wody!
Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat picia wody. Mam nadzieję, że Was zainteresują – a co ważniejsze zmotywują do dbania o stan swojego nawodnienia :))

1. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności dorosły człowiek powinien wypijać dziennie 1,5 – 2 litry wody.
2. Spożywanym przez nas płynem nie musi być jedynie woda, ale jest ona najbardziej wskazana z uwagi na brak kalorii i brak wchodzenia w interakcje z pożywieniem i lekami.
3. Godne polecenia są naturalne soki oraz owocowe, czy też zielone herbaty.
4. Zaleca się picie wody małymi łykami – dzięki temu nasz organizm łatwiej osiągnie prawidłowy poziom nawodnienia. Pijąc „na raz” dużą ilość wody nasz organizm przepuści ją przez nerki i nie zdoła jej odpowiednio wykorzystać.
5. Do grup osób, które powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ilość wypijanej wody są – osoby starsze, osoby gorączkujące oraz osoby, które intensywnie uprawiają sport.
6. Zmiana słodkich napojów na wodę może w szybkim czasie przyczynić się do spadku masy ciała – często nie wyobrażamy sobie, jak dużo kalorii zawierają pite przez nas soki czy też napoje! Dodatkowo, wypijanie wody przed posiłkiem często powoduje, że podczas posiłku zjadamy mniej.
7. Czy woda wpływa na stan naszej cery? Owszem tak! Nawadniając komórki naszego ciała przywracamy naszej skórze elastyczność i blask.
8. Woda poprawia wydajność fizyczną organizmu – utrata płynów w ilości 5% masy ciała ogranicza wydajność aż o 30%! Pamiętajcie, aby w trakcie pracy czy też nauki mieć w zasięgu ręki szklankę wody :)
9. Mało kto pomyślałby, że woda może mieć także wpływ na nasze samopoczucie. Odwodnienie wywołuje u nas uczucie zmęczenia, wpływa (negatywnie) na nasz nastrój, zdolność skupiania uwagi, a nawet stan naszej pamięci (krótko i długotrwałej)!
10. Uczucie pragnienia pojawia się wtedy, gdy nasz organizm jest JUŻ odwodniony. Przy prawidłowej ilości wypijanych płynów to odczucie nie powinno nam towarzyszyć.
No.. to by było na tyle. Macie może jakieś dodatkowe pytania? :)
Jeśli nie, to ja mam jedno dla Was – czy pijecie wodę codziennie w ilości min. 1.5 litra? :)

23 Comments

 1. Anonymous says

  1,5 litra wody codziennie to dla mnie norma,czysta z odrobiną bąbelek

 2. Anonymous says

  Nie chcę się czepiać, ale w punkcie siódmym to „owszem tak” wygląda komicznie. :) „Owszem” samo w sobie jest potwierdzeniem. Pozdrawiam.

 3. Nie rozumiem tego zmuszania się do picia wody. Są dni, kiedy naprawdę chce mi się pić i piję więcej niż 2 litry, bo czuję, że po prostu muszę. A są dni kiedy piję mało, bo nie chce mi się pić. Spać też chodzisz nawet wtedy, gdy nie jesteś śpiąca? Ubierasz na siebie płaszcz, bo pewnie zrobi ci się za jakiś czas chłodno, chociaż teraz jest ci ciepło? Wątpię, więc jaki sens ma picie wody, gdy nie chce ci się pić?

  • Zmęczenie i ospałość MOŻE wynikać z odwonienia. Nie napisałam tutaj niczego, co sugerowałoby, że jest to tylko „wina” braku wody.
   Nikt nikogo nie zmusza do picia wody.
   Nie ma jednak wątpliwości, że woda (w odpowiedniej ilości) warunkuje prawidłowe funkcjonowanie całego metabolizmu komórkowego – sama fizjologia.

 4. Anonymous says

  Co myślisz o piciu po posiłku?
  Podobno nie powinno się, bo woda wypita ‚na posiłek’ rozcieńcza soki trawienne. To prawda?

  • Według najnowszych informacji popijanie np. wody w trakcie posiłku nie wpływa na trawienie, ponieważ ilość soków trawiennych jest tak duża, że spokojnie z trawieniem sobie poradzi, a woda szybko wchłania się przez ściany przewodu pokarmowego.
   Oczywiście, dotyczy to pijania, a nie wypijania dużej ilość płynu – np. szklanki wody „na raz”.

 5. Zmuszanie się do wypicia 1,5 litra wody, jeśli komuś naprawdę nie chce się pić, wcale nie jest zdrowe. Owszem można się zmuszać i wyrobić w sobie pozorny nawyk, po paru dniach organizm zacznie produkować mniej wazopresyny hormonu, który reguluje procesy gospodarki wodnej. Trzeba pamiętać że nadmiar wypłukuje minerały itd. Czasem trzeba zaufać sobie.

 6. Ja mam tak, że piję te wymagane 1,5 litra dziennie, jednak ciągle mam to uczucie pragnienia. Jak myślisz czemu tak może być?

 7. Jestem ciekawa twoich ocen po tych 14 dniach. Codziennie piję wodę, ale raczej w ilości do 1l, ale dobrze by było wprowadzić taki nawyk picia min. 1.5l dziennie.
  Fajny temat :)

 8. nie miałam pojęcia, że jesteś dietetykiem :) ja piję wodę codziennie, tak naprawdę to najczęściej. To chyba jeden z niewielu moich dobrych nawyków :D pozdrawiam Cię :))

 9. Świetny temat! i u nas był już post o wodzie, może dzięki temu wszyscy dowiedzą się jak ważna jest gospodarka wodna organizmu :)

 10. Anonymous says

  Mam pytanie co do studiów. Jak dużo chemii i na jakim poziomie trzeba się spodziewać ?

 11. Nie wiedziałam że jesteś dietetyczką ;)
  Masz technika czy studiowałaś ten kierunek?

 12. piję mniej wody codziennie ale piję sama wodę już od dawna odstawiłam soki i inne pierdołki kaloryczne :)

 13. Butelka wody 1,5l gości u mnie codziennie. Aczkolwiek…nie zawsze ją dopijam; zostaje mi około 0,4l.

 14. Nie piję, choć wiem, że powinnam.
  Mam tak, że nie czuję pragnienia i zapominam o piciu, czegokolwiek. By pić, muszę o tym myśleć – cały czas. Wiem, że niektórzy po prostu potrzebują mniej płynów, ja do nich należę. Jednak wiem, że nie jest to zbyt dobre dla mnie.
  Ale się staram :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>