Lifestyle
comments 8

Joga jest super! | Healthy Monday

joga

Dziś nie będzie ani o kosmetykach, ani o pielęgnacji. Będzie o aktywności fizycznej, o poprawie humoru, zwiększeniu zadowolenia z samej siebie.

Processed with VSCOcam with t3 preset

Jednym z moich noworocznych postanowień było wprowadzenie w życie większej ilości ruchu. Na początku stycznia podjęłam wyzwanie. Ukończyłam program „30 days of Yoga”. Co więcej, od tamtego czasu ćwiczę jogę regularnie i to z wielką przyjemnością.

Dlaczego zdecydowałam się akurat na podjęcie tego wyzwania? Po odpowiedź, musimy cofnąć się aż o całą dekadę!


Pierwszy raz zetknęłam się z jogą ponad 10 lat temu. Trenowałam wówczas taniec towarzyski. Zajęcia z jogi były jednym z elementów naszego treningu. Pozwalały nam się wyciszyć, zrelaksować, ale co najważniejsze, zwiększyć siłę, wytrzymałość i elastyczność. To było oderwanie od treningowej rutyny. Bo oprócz relaksu, zapewniało nam poprawę sprawności mięśni, o których zazwyczaj nawet nie mieliśmy pojęcia.


Po każdym treningu czuję, że moje ciało odżywa, jestem pełna energii. Przestałam czuć się jak babcia, staję się coraz bardziej rozciągnięta. Minął doskwierający mi od dłuższego czasu ból pleców. Jogę polecam wszystkim na początek aktywnej przygody. Wcale nie potrzeba do niej wielkich umiejętności, poważnego przygotowania i dużych pieniędzy. Na początek niezbędna nam będzie jedynie mata, motywacja i kawałek miejsca na podłodze.

Staram się ćwiczyć kilka razy w tygodniu. Zazwyczaj wybieram trening na wzmocnienie mięśni brzucha i nóg, po którym zakwasy utrzymują się nawet przez dwa dni (!). Wtedy z pomocą przychodzi mi spokojniejszy trening jogi porannej. Spośród youtub’owych trenerów wybrałam Adriene. Jej trening jest dobrze dobrany zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Sama Adriene, wydaje się być przesympatyczną osobą, o „ludzkim” podejsciu do jogi. Treningi są przyjemne i ma się wrażenie, że trwają o wiele krócej niż w rzeczywistości.

A Wy, czy próbowaliście kiedyś ćwiczyć jogę? Jeśli jeszcze potrzebujecie motywacji, to obejrzyjcie ten filmik.

Jeśli zdecydujecie się rozpocząć swoją przygodę z jogą, to polecam skupić się na podstawowych pozycjach (asanach), najlepiej pod okiem instruktora. Na start to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Życzę wytrwałości nie tylko w jodze, ale i w dotrzymywaniu swoich noworocznych postanowień!

tumblr_nl85exMzrC1tknmgfo1_500

źródło: pinterest.com

Zdjęcia z okładki wzięłam stąd – niedługo też tak będę robić ;) 

8 Comments

 1. Monika says

  Wiem, że to dosyć ‚przyziemne’ pytanie, biorąc pod uwagę wszystko, co napisałaś i to, co pokazuje filmik (swoją drogą- ze świetnym przesłaniem! :)). A mianowicie: czy zauważyłaś po 30 dniach jakieś zmiany w swoim ciele? Zeszczuplenie, większa ‚elastyczność’ ciała?
  I tak wspaniale wyglądasz!

  • Tak, zauważyłam! Moje plecy przestały mnie boleć, a ciało stało się o wiele bardziej elastyczne. Pierwszego dnia nie byłam w stanie dotknąć rękoma podłogi, pod koniec nie miałam już z tym żadnego problemu. Czułam, jak napięte mięśnie każdego dnia stawały się coraz bardziej luźne. To bardzo przyjemne i satysfakcjonujące uczucie :)

 2. Never give up !! says

  Maddy :) Wielkie dzięki za motywacje. Filmik trwał ok.4 min., ale dał mi do zrozumienia znaczniej więcej, niż dzień czytania postów dziewczyn, które zajmują się sportem zawodowo. Z moją motywacją jest różnie tzn. raz jest, a czasem jej brak. Oglądając tego faceta myślałam też o moim życiu i o odejściu do niego. Na początku zobaczyłam mężczyznę „zapuszczonego”,obojętnego na swoje życie … a potem szok !!! … 6 miesięcy i nie poddawał się. Walczył do końca i udało się. Wygrał z samym sobą i wielkie ukłony dla niego. Tacy ludzie powinni być wzorem dla sportowców i młodzieży.Myślę, że na pewno miał chwile słabości, jak każdy z resztą, ale jego motywacja i sposób jak podszedł do swojego stylu życia powala z nóg. Nie jednemu przydało by się taki zimny prysznic. Wiem dobrze, że zmotywować się jest bardzo trudno. Najlepiej jest zobaczyć osobę walczącą o swoje życie i dopiero porównać je do swojego. Thanks <3

 3. Kocham jogę! Zaczęłam przygodę z nią ponad 5 lat temu i nie mogę przestać ;) W międzyczasie ćwiczyłam różne inne rzeczy i joga jest najlepszym dodatkiem czy nawet podstawą do każdego sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>